Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Charlie Angus


Charlie Angus - NDP
2004
Charlie Angus - NDP/NPD
2006

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1962.11.14 - Timmins, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Author, Broadcaster/Editor/Journalist, Musician, Singer, Community Activist.

POLITICAL PARTY: New Democratic Party (NDP).

HOUSE OF COMMONS:
2008.10.14, Timmins-James Bay, Ontario - Re-Elected
2006.01.23, Timmins-James Bay, Ontario - Re-Elected
2004.06.28, Timmins-James Bay, Ontario - Elected

WEBSITE: CharlieAngus.net

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.