Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Iain F. Angus


 
Iain Angus
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1947.06.01 - Fort William, Ontario, Canada.

OCCUPATION: City Community Development Officer. City Park Planning Officer. Government Affairs Consultant.

POLITICAL PARTY: New Democratic Party (NDP).

HOUSE OF COMMONS:
1993.10.25 - Thunder Bay-Atikokan, Ontario - Defeated.
1988.11.21 - Thunder Bay-Atikokan, Ontario - Re-Elected.
1984.09.04 - Thunder Bay-Atikokan, Ontario - Elected.
1980.02.18 - Thunder Bay-Atikokan, Ontario - Defeated.
1979.05.22 - Thunder Bay-Atikokan, Ontario - Defeated.

NDP Deputy House Leader: 1989-1990.

ONTARIO PROVINCIAL LEGISLATURE (MPP):
1977.06.09 - Fort Williams - Defeated.
1975.09.18 - Fort Williams - Elected.

THUNDER BAY (ON) CITY COUNCIL:
2006 - Re-Elected.
2003 - Elected.

WEBSITE: Iain Angus for Council and Thunder Bay City Councillor Iain Angus

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.