Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Kenneth D. "Ken" Atkinson


Ken Atkinson - PC
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1947.03.02 - St. Catharines, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Lawyer.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative.

HOUSE OF COMMONS:
2000.11.27 - St. Catharines, Ontario - Defeated.
1993.10.25 - St. Catharines, Ontario - Defeated.
1988.11.21 - St. Catharines, Ontario - Elected.

ST. CATHARINES MUNICIPAL COUNCIL:
1988 - Did not seek re-election, as he was a candidate for federal parliament.
1985 - Re-Elected.
1982 - Elected.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.