Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Bill Attewell


Bill Attewell - MP
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1932.01.21 - Toronto, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Businessman.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative.

HOUSE OF COMMONS:
1993.10.25 - Markham-Whitchurch-Stouffville, Ontario - Defeated.
1988.11.21 - Markham, Ontario - Re-Elected.
1984.09.04 - Don Valley East, Ontario - Elected.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.