Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Henry H.P. Baker


Mayor Henry Baker & Dr. Kumar

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1915.11.24 - Lipton, Saskatchewan, Canada.

DATE AND PLACE OF DEATH: 2004.03.04 - Regina, Saskatchewan, Canada.

OCCUPATION: Teacher. RCAF Veteran (World War II). Secretary, Saskatchewan Public Service Commission (1944-58).

POLITICAL PARTY:
Co-Operative Commonwealth Federation (CCF): 1958-1965.
New Democratic Party (NDP): 1965-2004.

SASKATCHEWAN PROVINCIAL LEGISLATURE (MLA):
1982 - Retired, did not seek re-election.
1978.10.18 - Regina Victoria - Re-Elected.
1975.06.11 - Regina Victoria - Re-Elected.
1971.06.23 - Regina Wascana - Re-Elected.
1967.10.11 - Regina South East - Re-Elected.
1964.04.22 - Regina East - Elected.

MAYOR OF REGINA (SK):
Served 1959-1970 and 1974-1979.
1979 - Retired, not a candidate for re-election.
1976 - Re-Elected.
1973 - Re-Elected.
1970 - Defeated.
1968 - Re-Elected.
1965 - Re-Elected.
1962 - Re-Elected.
1959 - Elected.

REGINA (SK) CITY COUNCIL:
Served as Alderman: 1956-1959.
1956 - Elected.

MISCELLANEOUS:
Baker was Regina's longest serving Mayor. He also served simultaneously for many years as Regina Mayor and as a Saskatchewan MLA. The Regina City Council Chamber was named in Baker's honor in 1997.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.