Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Emery O. Barnes


 
Emery Barnes

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1929.12.15 - New Orleans, Louisiana, United States. Emigrated to Canada in 1957.

DATE AND PLACE OF DEATH: 1998.07.01 - Vancouver, British Columbia, Canada.

OCCUPATION: Alternate Member (High Jump), 1952 US Olympic Team. US Army Veteran. Pro Football Player, NFL (1956) & CFL (1957-64). Social Worker. President, BC Association for the Advancement of Coloured People.

POLITICAL PARTY: New Democratic Party (NDP).

BRITISH COLUMBIA LEGISLATIVE ASSEMBLY (MLA):
1996 - Retired, did not seek re-election.

1991.10.17 - Vancouver-Burrard - Re-Elected.
1986.10.22 - Vancouver Centre - Re-Elected.
1983.05.05 - Vancouver Centre - Re-Elected.
1979.05.10 - Vancouver Centre - Re-Elected.
1975.12.11 - Vancouver Centre - Re-Elected.
1972.08.30 - Vancouver Centre - Elected.
1969.08.27 - Vancouver Centre - Defeated.

Speaker of the Legislative Assembly: March 1994 - May 1996.

MISCELLANEOUS:
Barnes and Rosemary Brown were the first Black persons elected the British Columbia Legislature (1972).
Barnes was the first Black person to serve as Speaker of the Legislative Assembly in any Canadian province.

WEBSITE: University of Washington: African-American History - Emery Barnes

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.