Ron Gunzburger's Politics1 Canada

William R. "Bill" Bennett



1973 Leadership Campaign
Charlie Angus - NDP
1975
Bill Bennett
1979
Charlie Angus - NDP
Tribute pin produced by Jim Nielsen's Campaign for BC Socred Leader - 1986

Anti-Bennett - 1983

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1932.08.18 - Kelowna, British Columbia, Canada.

OCCUPATION: Public Servant.

POLITICAL PARTY: Social Credit Party.

PREMIER OF BRITISH COLUMBIA:
22 December 1975 - 6 August 1986.

BRITISH COLUMBIA LEGISLATIVE ASSEMBLY (MLA):
Resigned - August 1986.
1983.05.05 - South Okanagan - Re-Elected.
1979.05.10 - South Okanagan - Re-Elected.
1975.12.11 - South Okanagan - Re-Elected.
1973.09.07 (By) - South Okanagan - Elected.

PARTY LEADERSHIP:
Candidate for Leader of the British Columbia Social Credit Party, November 1973. First ballot: Elected with 833 votes (56%), over five other candidates.

Leader, British Columbia Social Credit Party, November 1973 - July 1986. In the 1975 elections, the Socreds won 35 seats (gain of 25 seats) and majority governing status. In the 1979 elections, the Socreds won 31 seats (loss of 4 seats) and retained majority governing status. In the 1983 elections, the Socreds won 35 seats (gain of 4 seats) and retained majority governing status. Retired as Leader in August 1986.

MISCELLANEOUS: Son of British Columbia Premier W.A.C. Bennett (served 1952-72). Acquitted of criminal insider trading charges, May 1989.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.