Ron Gunzburger's Politics1 Canada

David Berger


David Berger
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1950.03.30 - Ottawa, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Lawyer. Executive Vice President, Montreal Alouettes Football Club (1975-1979). President, Canadian Football League (1978-1979).

POLITICAL PARTY: Liberal.

HOUSE OF COMMONS:
1994.12.28 - Resigned upon being nominated as Canadian Ambassador to Israel.
1993.10.25 - Saint-Henri-Westmount, Quebec - Re-Elected.
1988.11.21 - Saint-Henri-Westmount, Quebec - Re-Elected.
1984.09.04 - Laurier, Quebec - Re-Elected.
1980.02.18 - Laurier, Quebec - Re-Elected.
1979.05.22 - Laurier, Quebec - Elected.

MISCELLANEOUS:
Canadian Ambassador to Israel and Canadian High Commissioner for Cyprus, 1995-1999.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.