Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Joël E. Bernard


Jöel Bernard
2004
Jöel Bernard
2006

DATE AND PLACE OF BIRTH: x - Dalhousie, New Brunswick, Canada.

OCCUPATION: Executive Project Agent. Parliamentary Assistant.

POLITICAL PARTY:
Progressive Conservative: 1999-2003.
Conservative: 2003-Present.

HOUSE OF COMMONS:
2008.10.14 - Cumberland-Colchester-Musquodoboit Valley, Nova Scotia - Defeated.
2006.01.23 - Ottawa-Orléans, Ontario - Defeated for Conservative nomination.
2004.06.28 - Acadie-Bathurst, New Brunswick - Defeated.

NEW BRUNSWICK PROVINCIAL LEGISLATURE (MLA):
2003.06.09 - Nepisiguit - Defeated.
1999.06.07 - Nepisiguit - Elected.

Deputy Speaker of the House.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.