Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Kenneth C. "Ken" Binks


NAME
1979

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1925.05.19 - Ottawa, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Lawyer. Canadian Armed Forces, World War II.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative (PC).

HOUSE OF COMMONS:
1980.02.18 - Ottawa West, Ontario - Defeated.
1979.05.22 - Ottawa West, Ontario - Elected.
1968.06.25 - Ottawa-Carleton, Ontario - Defeated.
1965.11.08 - Russell, Ontario - Defeated.

PARTY LEADERSHIP:
National Secretary, Progressive Conservative Party of Canada (1959-1965).

OTHER GOVERNMENT SERVICE:
Ontario Superior Court Justice, 1991-2001.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.