Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Guy Bisaillon


Guy Bisaillon

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1939.07.21 - Montreal, Quebec, Canada.

OCCUPATION: College Professor. Teachers Union Organizer. Quebec Independence Activist.

POLITICAL PARTY:
Parti Québécois (PQ): 1973-1982.
Independent: 1982-1985.

QUEBEC NATIONAL ASSEMBLY (Député):
Did not seek re-election in December 1985.
1981.04.13 - Sainte-Marie - Re-Elected.
1976.11.15 - Sainte-Marie - Elected.
1973.10.29 - Taillon - Defeated.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.