Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Dawn W. Black


Dawn Black
2006

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1943.04.01 - Vancouver, British Columbia, Canada.

OCCUPATION: Community Activist, Public Servant, Executive Assistant.

POLITICAL PARTY: New Democratic Party (NDP).

HOUSE OF COMMONS:
2008.10.14 - New Westminster-Coquitlam, British Columbia - Re-Elected.
2006.01.23 - New Westminster-Coquitlam, British Columbia - Elected.
1997.06.02 - New Westminster-Coquitlam-Burnaby, British Columbia - Defeated.
1993.10.25 - New Westminster-Burnaby, British Columbia - Defeated.
1988.11.21 - New Westminster-Burnaby, British Columbia - Elected.

WEBSITE: NPD.ca/DawnBlack and DawnBlack.ca

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.