Ron Gunzburger's Politics1 Canada

David J. Carter


NAME
1986

DATE AND PLACE OF BIRTH: .

OCCUPATION: Anglican Clergyman, Author.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative.

ALBERTA PROVINCIAL LEGISLATURE (MLA):
1993 - Did not seek re-election.
1989.03.20 - Calgary Egmont - Re-Elected.
1986.05.08 - Calgary Egmont - Re-Elected.
1982.11.02 - Calgary Egmont - Re-Elected.
1979.03.14 - Calgary Millican - Elected.

Speaker of the Assembly, 1986-93.

WEBSITE: David J. Carter's Website

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.