Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Michael M. "Mike" Cassidy


Mike Cassidy
1977

Mike Cassidy
1981

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1937.05.10 - Victoria, British Columbia, Canada.

OCCUPATION: Journalist, College Professor.

POLITICAL PARTY: New Democratic Party.

HOUSE OF COMMONS:
1988.11.21 - Ottawa Centre, Ontario - Defeated.
1984.09.04 - Ottawa Centre, Ontario - Elected.

ONTARIO PROVINCIAL LEGISLATURE:
Resigned in 1984.
1981.03.19 - Ottawa Centre - Re-Elected.
1977.06.09 - Ottawa Centre - Re-Elected.
1975.09.18 - Ottawa Centre - Re-Elected.
1971.10.21 - Ottawa Centre - Elected.

PARTY LEADERSHIP:
Candidate for Leader of the Ontario New Democratic Party, February 1978. First ballot: 1st place (out of three candidates) with 675 votes - 37.6%. Second ballot: Elected Leader over Ian Deans by a vote of 980 (55%) to 809 (45%).

Leader of the Ontario New Democratic Party (February 1978 - February 1982). The NDP won 21 seats in the 1981 elections, a loss of 12 seats.

LANARK HIGHLANDS TOWNSHIP COUNCIL:
2006 - Defeated.
2003 - Elected.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.