Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Rick Casson


Rick Casson
2004

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1948.12.30 - Calgary, Alberta, Canada.

OCCUPATION: Printing Company Manager.

POLITICAL PARTY: .
Reform: 1993-2000.
Canadian Alliance: 2000-2003.
Conservative: 2003-present.

HOUSE OF COMMONS:
2008.10.14 - Lethbridge, Alberta - Re-Elected.
2006.01.23 - Lethbridge, Alberta - Re-Elected.
2004.06.28 - Lethbridge, Alberta - Re-Elected.
2000.11.27 - Lethbridge, Alberta - Re-Elected.
1997.06.02 - Lethbridge, Alberta - Elected.

PICTURE BUTTE (AB) MAYOR:
Mayor - Served: 1986-1995.

PICTURE BUTTE (AB) TOWN COUNCIL:
Councilor - Served 18 years.

WEBSITE: RickCasson.com and Conservative Party: Rick Casson, MP

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.