Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Andrée Champagne


 
Andrée Champagne
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1939.07.17 - St-Hyacinthe, Quebec, Canada.

OCCUPATION: Actress. Public Relations Executive. Radio/TV Announcer & Producer. Writer. General Secretary, L'Union des Artistes.

POLITICAL PARTY:
Progressive Conservative (PC): 1984 - 2003.
Conservative: 2003-present.

SENATE OF CANADA:
Date of Appointment: 2005.08.02.

HOUSE OF COMMONS:
2004.06.28 - Saint-Hyacinthe-Bagot, Quebec - Defeated
1993.10.25 - Saint-Hyacinthe-Bagot, Quebec - Defeated.
1988.11.21 - Saint-Hyacinthe-Bagot - Re-Elected.
1984.09.04 - Saint-Hyacinthe-Bagot - Elected.

Deputy Speaker: 1990.05.15 - 1993.09.08.

SENIOR FEDERAL GOVERNMENT:
Minister of State for Youth (1984.09.17 - 1986.06.29).

MISCELLANEOUS:
First woman to serve as Deputy Speaker in the House of Commons.

WEBSITE: Senator Andrée Champagne

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.