Ron Gunzburger's Politics1 Canada

John E. Cole


John Cole
1987

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1942.08.04 Toronto, Ontario, Canada.

OCCUPATION: Optometrist.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative.

HOUSE OF COMMONS:
1997.06.02 - York-North, Ontario - Defeated.
1993.10.25 - York-North, Ontario - Defeated.
1988.11.21 - York-Simcoe, Ontario - Elected.

ONTARIO PROVINCIAL LEGISLATURE:
1987.09.10 - York-Mackenzie - Defeated.

MAYOR OF NEWMARKET (ON):
19971994 - Elected.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.