Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Doug Collins


 
Doug Collins
1990

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1947.

OCCUPATION: Social Services Program Supervisor. Community Activist.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative (PC).

HOUSE OF COMMONS:
1997.06.02 - Nepean-Carleton, Ontario - Defeated for Progressive Conservative nomination.

ONTARIO PROVINCIAL LEGISLATURE (MPP):
1990.09.06 - Nepean - Defeated.

MAYOR OF NEPEAN (ON):
November 1997 - Defeated.

NEPEAN (ON) CITY COUNCIL:
November 1994 - Barrhaven - Re-Elected.
November 1991 - Bell-Barrhaven - Elected.
November 1988 - Bell-Barrhaven - Defeated.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.