Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Gerald J. Comeau


Gerald Comeau
1988

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1946.02.01 - Meteghan Station, Nova Scotia, Canada.

OCCUPATION: University Professor, Accountant.

POLITICAL PARTY:
Progressive Conservative: 1984-2004.
Conservative: 2004-present.

HOUSE OF COMMONS:
1988.11.21 - South West Nova, Nova Scotia - Defeated.
1984.09.04 - South West Nova, Nova Scotia - Elected.

SENATE OF CANADA:
Appointed: 1990.08.30.

WEBSITE: Senator Gerald Comeau

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.