Ron Gunzburger's Politics1 Canada

Charles H. "Chuck" Cook


Chuck Cook
1984

DATE AND PLACE OF BIRTH: 1926.07.28 - Regina, Saskatchewan, Canada.

DATE AND PLACE OF DEATH: 1993.02.23 - North Vancouver, British Columbia, Canada.

OCCUPATION: Radio Talk Show Host, Lawyer, Businessman.

POLITICAL PARTY: Progressive Conservative.

HOUSE OF COMMONS:
1988.11.21 - North Vancouver, British Columbia - Re-Elected.
1984.09.04 - North Vancouver-Burnaby, British Columbia - Re-Elected.
1980.02.18 - North Vancouver-Burnaby, British Columbia - Re-Elected.
1979.05.22 - North Vancouver-Burnaby, British Columbia - Elected

Chief Government Whip (1984 - 1985).
Chief Opposition Whip (1983 - 1983).

ALBERTA PROVINCIAL LEGISLATURE:
1967.05.23 - Calgary Centre - Defeated.

HOME | INDEX BY NAME | INDEX BY PROVINCE | POLITICAL PARTIES
LEADERSHIP CONTESTS | LINKS | CONTACT RON

© 2007 by Ron Gunzburger.